Nagrzewanie prądem - czy to może się opłacać?

Choć ogrzewanie prądem wciąż nie cieszy się w Polsce dużą popularnością, to w tej chwili na rynku zaobserwować możemy coraz to większe zaciekawienie również tym sposobem na uzyskanie ciepła w budynku. Wywodzi to przede wszystkim spośród rosnących wymagań, jeżeli chodzi o ekologiczne rozwiązania a także budowanie domów, które istnieją coraz to lepiej ocieplone. Gdzie w takim razie sprawdzi się takie nagrzewanie oraz czy warto się na niego zdecydować?

Faktory wpływające na koszt ogrzewania elektrycznegoJeżeli chodzi na temat koszty ogrzewania elektrycznego, to podobnie jak w sytuacji innych technologii ogrzewania zależą ów lampy od szeregu czynników, jak i również to wcale nie tylko cena energii jest tym najważniejszym.

Najważniejszą sprawą wydaje się technologia oraz standard ocieplenia budynku, a więc innymi słowami - zapotrzebowanie gmachu na ciepło. Obecnie funkcjonujące przepisy wymagają od inwestorów zwrócenia szczególnej uwagi dzięki bardzo dobre ocieplanie nowo powstających obiektów - wszystkie obecnie oddawane do wykorzystywania budynki muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy w tym zakresie, stąd dla zwykłego domu jednorodzinnego o przestrzeni około 1500 m2, który spełnia normy budowlane na rok 2017, koszt nagrzewania elektrycznego, nie powinien okazać się wyższy niż 4000 zł. W przypadku domów wykorzystujących dodatkowe rozwiązania energooszczędne wydatek ten może spaść jeszcze bardziej i wynosić mniej aniżeli 3000 zł rocznie.

Rację mają Ci, którzy oświadczają, że ogrzewanie kotłem elektrycznym nie sprawdzi się w domach, które wykonane są według starych technologii. Jeżeli porównamy, że dla nieznanego budynku energooszczędnego zapotrzebowanie w ciepło wynosi ok. 30 kWh/m2 w ciągu r., to w porównaniu z około 200 kWh/m2, przy tym samym okresie dla starych budynków o słabej izolacji cieplnej, różnica przybywa się widoczna „gołym okiem".

Odpowiednia taryfa energii elektrycznej, a koszty ogrzewania prądemWażną sprawą w przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu domu prądem jest przejście z taryfy G11, dzięki taryfę G12 (lub G12w), która pozwoli nam w ograniczenie rachunków za siłę elektryczną, dzięki czemu, że podaje ona tańszy prąd przy nocy (taryfa G12w także w weekendy). Dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania kocioł elektryczny może pracować, w tych godzinach, w których napięcie jest po prostu tańszy. Przez resztę dnia, kiedy prąd jest droższy, miło oddawane jest przez zbiornik buforowy, który magazynuje miło zgromadzone w nocy.

Jak skutecznie oszczędzać na ogrzewaniu elektrycznym?Aby ogrzewanie automatycznie nie stanowiło obciążenia dla naszego budżetu, warto przechowywać się podstawowych założeń, które dotyczą się również innych form ogrzewania. Po w pierwszej kolejności należy odpowiednio sterować pracą instalacji, a więc obniżać temperaturę w pomieszczaniach, kiedy nie przebywamy w domu (w nocy zerknij tutaj również zmniejszamy temperaturę). Drugą sprawą wydaje się być to, że nie przegrzewamy pomieszczeń (każdy stopień więcej może oznacza nawet na temat 6% wyższe koszty ogrzewania), nie zasłaniamy grzejników oraz prawidłowo wietrzymy, co znaczy, że otwieramy na moment okna, na pełną szerokość jak i również zamykamy zawory termostatyczne. Jest to sposób na natychmiastową wymianę powietrza bez wieloletniego wychładzania.

Stosując te reguły i będąc posiadaczami budynku wybudowanego zgodnie z najnowszymi zaleceniami, jeżeli chodzi na temat energooszczędność, takimi jak zwarta bryła obiektu, rezygnacja z balkonów, likwidacja lub minimalizacja okien od strony północnej, po zamian za większe okna na ścianie południowej (co pozwala na korzystanie z ciepła słonecznej), nie musimy się obawiać rachunków za ogrzewanie elektryczne.

Zalety ogrzewania elektrycznego


Jeżeli chodzi o wartości ogrzewania elektrycznego, to wydaje się ich naprawdę sporo, wśród tych najważniejszych wymienić wolno m. in. wysoki wygodę cieplny (wpływają na to projektowania o wysokiej wydajności jak i również dokładne regulatory temperatury), brak konieczności posiadania kotłowni bądź ekologiczność tego rozwiązania. Nagrzewanie elektryczne to również o wiele niższy koszt inwestycyjny w porównaniu z pozostałymi systemami grzewczymi oraz mniejsze koszty konserwacyjne i eksploatacyjne, co wiąże się, chociażby z tymże, że przegląd instalacji elektrycznej może się odbywać przy jednym spotkaniu na 5 lat, podczas gdy instalacja gazowa powinien być sprawdzana minimum przy jednym spotkaniu do roku.

Wady ogrzewania elektrycznego


Najpoważniejszą wadą ocieplania elektrycznego okazuje się być pełne nałóg od dostaw prądu, jeżeli chcemy się przed tymże niebezpieczeństwem zabezpieczyć, należałoby dokupić agregat prądotwórczy, jednak sporo osób wybiera inne rozwiązanie, jakim jest zamontowanie kominka, który daje poczucie, że w razie przerw przy dostawie prądy nie zmarzniemy, a dodatkowo będzie miał szansę być on uruchamiany podczas najsilniejszych mrozów, aby wesprzeć nieco ogrzewanie elektryczne jak i również wprowadzić w domu miłą atmosferę.

Ogrzewanie elektryczne to z pewnością ciekawa alternatywa na rzecz bardziej popularnego ogrzewania lotnego - jest łatwe w obsłudze, bezpieczne oraz nie wymaga wysokich nakładów inwestycyjnych. Jeżeli jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji o selekcji odpowiedniego systemu grzewczego służące do nowego domu, budowanego zgodnie z najnowszymi trendami w dziedzinie oszczędności energii, jest to z pewnością warta rozważenia opcja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *